Gondolom osztod a véleményt, hogy a macska, ez a ruganyos testű, bátor és gyors vadász, az eggyik legszebb küllemű állat. Felépítése, testének arányai, kifejező szemei és szép formájú feje, büszke járása, az emberi szemnek igen tetsző harmóniát alkotnak. A macska a tenyésztés során is megőrizte híres egyediségét, hiszen méretét nem hagyta oly mértékben átalakítani, mint a kutya. Tehát nincs a macskafajták között akkora különbség, mint például egy bernáthegyi és egy palotapincsi között. Így valójában a bunda alatt nagyjából ugyanolyan macska rejtőzik, legyen az mezei cirmos vagy fényes kiállítási karriert befutott pedigrés macska.
A macska...
...HALLÁSA
Vadászó életmódjának köszönhetően a macska kifinomult hallással és látással rendelkezik. Fülei kagyló alakúak, felállnak, a fülét körülvevő izmoknak köszönhetően könnyen a hangforrás felé fordíthatóak. A hallást erősítik a macska talppárnájában elhelyezkedő különleges molekulák is, amelyek érzékelik a talaj rezgését. Így a macska a fülével és talpával egyaránt "hallja" az egér surranó lépéseit.
...LÁTÁSA
A macska látása félhomályban a leghatékonyabb. Sötétben a látását a recehártyán elhelyezkedő fényérzékeny sejtek
segítik, amelyek tükörként visszaverik a szembe érkező fényt és ezzel mintgey 40%-kal fokozzák a macska látását. Ezek a sejtek "villannak" fel akkor, amikor például az út mentén poroszkáló macska szemébe világít az autó lámpája.
Normális fényviszonyok között, kevesebb részletet lát, mint az ember. Számára a színeknek sincs nagy jelentőssége, hiszen vadászó útjára szürkületkor indul, amikor a tárgyak színe elmosódik. Ez nem jelenti azt, hogy nem látja a színeket, sőt normál fényben a kék és zöld tárgyakat fényesebbnek látja, viszont kevésbé érzékeli a vörös színt.
...ÉRINTÉSE
A macska pofáján (bajusz), a szemei felett, az arcrész fül felé eső részén, és a mellső lábak hátsó felén merev szőrszálak vannak, tövükben sok-sok idegvégződéssel. Ezeknek az érzékeny szőrszálaknak nem kell közvetlen kapcsolatba kerülniük egy-egy tárggyal, hiszen a beléjük ütköző levegő legapróbb rezgéseit érzékelve képesek jelezni a tárgy helyét / helyzetét.
...SZAGLÁSA
A macska, a kutyával ellentétben, zsákmányát nem a szaglása, hanem hallása segítségével szerzi, ezért gyengébb szaglással rendelkezik. A szaglás a macskák közötti társas viselkedésben játszik fontos szerepet. Szaglás útján derítik ki egy másik macskáról, hogy ismerős-e vagy barát. Valamint azt is, hogy hím-e vagy nőstény. Vizeletüket és arcukon lévő mirigyek váladékát stratégiai pontokra helyezik, ezzel adják a külvilág tudtára, hogy merre járnak. A szaglás fontos a táplálék azonosításában és értékelésében is. Így ha a szaglás gyengül (például macskanátha esetén) a macska elveszti az étvágyát is!
...ÍZLELÉSE
A macska közömbös az édes ízekre. Nehezen emészti meg a gyümölcsöt és a nádcukrot. Sok macska a tejcukrot is, ezért a tehéntejtől hasmenést kap.
Tudni kell, hogy a macska nyelvének a felületén kis kampó szerűségek vannak. Ez segíti a munkáját, ha mosakodik, vagy mosdatja a kölykeit. :)
...HŐÉRZÉKELÉSE
A macskák nem jól tűrik a hideg klímát, annak ellenére, hogy bundájuk jó hőszigetelő. Ezért a szabadban élő macskák igyekeznek fészerbe, istállóba húzódni a hideg ellen. A macska bőre akkor érzékel fájdalmat, ha a hőmérséklet eléri az 52°C-ot (mi, emberek már 44°C-nál jajgatunk :P). Ezért van az, hogy kedvenc cicusunk oly nagy élvezettel üldögél a forró radiátor tetején, vagy megperzselt bundával sétál a gáztűzhelyen.
ÉS EGY KÉP, AMIN ÉRDEKESSÉGEKET IS TALÁLHATSZ :)
(katt)
Saját írás!
Ne másold! Ne tüntesd fel sajátként!