1. Nyakörv
A nyakörv nagyon sok féle célt szolgál.
Nyakörvnél megfoghatjuk, vissza tarthatjuk a kutyát.
De erre kell ráírnunk, vagy rátennünk egy bilétán a gazdna nevét, címét és esetleg a telefonszámát. Akkor a legjobb, ha erős bőrből készült, de manapság már nagyon sok féle nyakörvet lehet kapni. (pl. műanyag) Nyakörvet úgy vegyünk, hogy a kutya nagyságától függően 1-3 cm széleset válasszunk. A kutyának ne szorítsa a nyakát, de ne is bírja kihúzni belőle a fejét. (akkor a legjobb, ha egy ujjnyi hézag van a nyakörv és a kutya között) Aki a nyakörvet egyúttal díszítő elemnek is tekinti szaküzletekben sok féle díszes cuccokat találhat. Ha inkább hámot szeretnénk, abból is van tömérdeknyi választék. A gazdi lakóterületén kívül mindig legyen nyakörv a kutyán!
2. Póráz
A póráz egyik végén karabinernek vagy ollósfogónak kell lennie, amivel a nyakörv gyűrűjébe kapcsolhatjuk. A másik végére szilárdan tartó, olyan nagyságú hurkot kell szerelnim hogy könnyen kézre lehessen húzni. Minden alkalommal, amikor elhagyjuk a kutyával a lakóterületet, vigyünk magunkkal pórázt, még akkor is, ha úgy neveltük, hogy szabadon futkározva is látótávolságon belül marad és első szóra engedelmeskedik. Mindig adódhat olyan helyzet, amikor tanácsos, sőt esetleg szükséges is, hogy a kutyát pórázra tegyük. Pórázból is sokféle kapható a szaküzletekben.
3. Szájkosár
A szájkosarat nem szereti se a kutya, se a gazda, mégsem hiányozhat a kutya felszereléséből. Nem várt kiadást és bosszúságot takarítunk meg magunknak, ha a kutyára szájkosarat teszünk, pl. ha buszra vagy másmilyen nyilvános helyre szeretnénk vinni. A legjámborabb kutyával is előfordulhat, hogy valami váratlanul úgy felingerli, hogy egy kicsit odakap, ha ez még olyan ártalmatlan támadás is, könnyen mondhatják róla, hogy testi sértés. Olyan vidéken ahol veszettség fordul elő, a szájkosár felrakása kötelező. A szájkosár puha bőrből készüljön és méretben pontosan megfeleljen a kutyának, ne szorítsa, ne horzsolja.
4. Fekhely
A kutya felhelye vagy kosara akkora és olyan legyen, hogy ott a kutya kényelmesen ki tudjon nyújtózkodni, jól és biztonságban érezze magát. A fekhelye a kutyának a saját birodalma, az a nyugalmas pont, ahol teljes biztonságban és nyugalomban érezheti magát. A beteg és a haldokló kutya is ösztönösen a vackába vonul vissza. Ha azt akarjuk, hogy kutyánk ne zavarjon, akkor ide, a birodalmába, a helyére parancsoljuk.
5. Párna
A kutya párnája teljes egészében töltse ki a fekhelyet, és ne legyen túlságosan puha, mert az árt a szőrének. A párnát ne tollal vagy pihével töltsük (ha magunk készítjük), hanem valamilyen keményebb anyaggal. (pl szivacs) Célszerű a párnára legombolható vagy lezibzározható huzatot készítenünk, amit akkor mosunk amikor akarunk.
6. Etető tál
Rakjunk külön etető tálat, amibe soha semmi más nem kerül, csak a kutya étele. Nem jó választás erre a célra kicsorbult tálat, tányért vagy egyéb kiselejtezett konyha edényt használni. A kutyát ugyanis hozzá kell szoktatni ahoz, hogy kizárólag a saját etető táljából egyen és semmi más edényhez ne nyúljon. Az etetőtál olyan alakú legyen, és lehetőleg úgy rögzítsük, hogy a kutya sem felborítani, sem a szájában elcipelni ne tudja (ilyenek pl. a gumis aljú etető tálak) A piszkálás megelőzésére állítsuk az etető tálat pl. egy rongyra. Nagyon hosszú fülű kutyák (pl. spánielek) füle evés közben könnyen belelóg az ételbe. Ennek elkerülésére ezek számára megfelelőbb a keskenyebb, de magasabb etetőtál. Vagy esetleg mind két fülét csipesszel (hogy ne fájjon neki) a feje búbjára erősíteni.
7. Itató tál
Az itató tál könnyebb anyagból is lehet, mint az etető tál, mert a folyadékot minden kutya csak a nyelvével lefetyeli fel. Ez az oka, hogy az itató tálat a kutya még akkor sem tologatja el, ha könnyű műanyagból van. Az etető tál és az itató tál ugyan azon a helyen, egymás mellett legyen.
8. Csont, labda és egyéb játékok
Ezek a kutya elmaradhatatlan játékszerei. Ezeken kitombolhatja a rágcsálási szenvedélyét anélkül, hogy valamilyen kárt tenne. De csak tömör, szétrághatatlan gumiból készült játékot adjunk a kutyának, megfelelő méretben, nehogy lenyelhesse. A felfújt gumilabda akár veszélyes is lehet, ha könnyen szétrágja és esetleg a darabjait le bírja nyelni. Ha azután egy ilyen gumidarabka oda tapad a gyomor nyíláshoz, csak műtéttel lehet onnan eltávolítani.
9. Kefék, fésűk, olló
Ha kutyánkat szépen, tisztán szeretnénk tartani, akkor elengedhetetlenek ezek a cuccok.
Próbáljuk meg legalább 2 naponta kifésülni a hosszú szőrű kutya szőrét, nehogy össze filcesedjen. Nyáron, ha tehetjük vigyük el egy kutyakozmetikushoz, ahol le vágják a hosszú szőrt a kutyánkról. De ezt magunk is megtehetjük, csak egy olló és egy kis oda figyelés kell hozzá. Lehetőleg azért gyerek ne csinálja egyedül!
Tilos lemásolni! Saját írás! Saját képek!
(c)